Daigai

Balandžio 8-9 d.

Sėkite, sodinkite, pikuokite lapines, prieskonines daržoves. Sėkite veją. Persodinkite, laistykite kambarinius augalus. Tvarkykite sodą, aplinką. Rinkite vaistinius augalus. Skiepykite vaismedžius, spygliuočius.

Jeigu norite išpuoselėtos, tankios, sveikos ir ryškios vejos, kuri papuoštų jūsų namų ar sodybos kiemą, pavasaris yra tas metas, kai turite atlikti keletą labai svarbių darbų. Vejos grožis visu šiltuoju metu iki pat pirmųjų šalčių priklausys būtent nuo šių darbų ir naudojamų priemonių kokybės.

Kai pavasarinė saulė ir vėjas nudžiovina viršutinį žemės sluoksnį, pats tinkamiausias metas vejos išvalymui. Tai nesudėtinga atlikti, o tam reikalingas vėduoklinis grėblys. Jo pagalba nesunkiai nuo vejos sugrėbsite senus lapus, pernykštės žolės likučius, šakeles. Tuo pačiu pakelsite nulinkusius vejos žolės stiebelius, taip pagerindami dirvos vėdinimąsi. Jeigu veja sena, joje gausu samanų ir piktžolių, po vejos išvalymo rekomenduojama atlikti vejos skarifikavimą. Šį darbą palengvina į žoliapjovę panašus prietaisas – skarifikatorius, kuris suraižo vejos paviršių pašalindamas samanas, vejos veltinį ir supurena dirvą, taip padėdamas augalų šaknims gauti daugiau deguonies, lengviau pasisavinti trąšas. Po skarifikavimo veja taps tankesnė, augs tolygiau, joje ženkliai sumažės piktžolių ir samanų.

Po skarifikavimo reikia veją vėdinti. Vėdinimas padidina vandens bei mineralinių medžiagų pralaidumą, suaktyvėja mikroorganizmų aktyvumas, todėl veja greičiau atsigauna, pradeda dygti nauji žolės stiebeliai. Jeigu jūsų vėja nėra labai didelė, vėdinimą galite atlikti pasitelkdami sodo šakes, tačiau jeigu vejos plotas gana didelis, verta rinktis elektrinį ar benzininį aeratorių, kuris šį darbą padės atlikti greičiau ir efektyviau.

Po vėdinimo veją būtina pamaitinti kokybiškomis kompleksinėmis trąšomis. Lietuviškos „Agrochema“ trąšos „Vejoms“ yra sukurtos būtent vejų ir įvairių žolynų tręšimui pavasarį ir vasarą. Šiose trąšose optimaliai subalansuotos maisto medžiagos užtikrina vešlų vejų ir žolynų augimą, palaiko sodriai žalią jų spalvą, nuo pat ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens,­ didina atsparumą sausrai. Trą­šose „Vejoms“ esantis boras stiprina šaknis, saugo žolynus nuo pašaknio ligų ir išnykimo, o geležis įtakoja žolyno spalvos intensyvumą bei saugo nuo chlorozės (balkšvumo). Vienam arui vejos užteks 1-2 kg lietuviškų trąšų „Vejoms“ jeigu tręšite ankstyvą pavasarį, o vasaros metu jų reiks dar mažiau – po 0,5 – 1 kg kartą ar du per mėnesį.

Jeigu jūsų pievelę puola samanos, puikus sprendimas – lietuviškos „Agrochemos“ „Samanotų vejų“ trąšos. Šios trąšos ne tik pamaitins veją ir padarys ją gražesnę bei atsparesnę, bet ir padės kovoti su nepageidaujamomis samanomis. Trąšos išbarstomos samanotose vietose, o jų norma priklauso nuo samanotumo laipsnio – paprastai užtenka apie 1 kg trąšų vienam arui vejos. Samanų naikinimo efektas bus greitesnis, jeigu samanotas vietas palaistysite vandens ir trąšų tirpalu: 80-130 g trąšų išmaišykite10-yje litrų vandens. Rekomenduojamas tirpalo kiekis –1 litras į 1 kvadratinį metrą.

Patręšus veją kokybiškomis lietuviškomis „Agrochemos“ trąšomis apžiūrėkite, ar vejoje nėra visai „plikų“ žemės plotų. Jeigu jų yra – sunykusiose vejos vietose pasėkite naujų vejos sėklų. O paskutinis darbas, kad jūsų veja džiugintų akį – mulčiavimas. Mulčą iš durpių, derlingos žemės ir smėlio ant vejos geriausiai paskleisti vėduokliniu grėbliu, o mulčiuotą veją patariama suvoluoti volu.

Vejos pjauti pavasarį neskubėkite – tegul atsigauna, sustiprėja ir ūgteli iki 10-12 cm.

Prasidėjus aktyviam vejos vegetacijos laikotarpiui, kovoje su piktžolėmis pasitelkite efektyvius herbicidus – „BANVEL 4S“ ar „MCPA NUFARM“. Jie padės išnaikinti ne tik vienmetes ar dvimetes piktžoles, pavyzdžiui, trikertę žvaginę, balandą, žvirbliarūtę, dilgėles, bet ir daugiamečius kiečius, usnis, gysločius, vijoklius, kiaulpienes.

Po šių darbų neabejotinai galėsite džiaugtis sveika ir išpuoselėta veja!