Daigai

Gegužės 31 d.

Sėkite, sodinkite vijoklinius augalus, gėles, persodinkite kambarinius augalus.

Vijokliniai augalai gali būti ne tik sodo ir kiemo puošmena, bet ir praktiškas sprendimas, siekiant daugiau privatumo ar pavėsio, jais apauginant pavėsines, tvoras, pastato sienas.

Vienmečiai vijokliniai augalai gyvuos trumpai, tačiau jie gali pasitarnauti kol prigis ir išvešės daugiamečiai.

Vijoklinis augalas margalapė aktinidija ne tik puoš kiemą ir džiugins kvapniais žiedais, bet ir sunokins daug vitamino c turinčias uogas.

Daugelis vijoklinių augalų nėra reiklūs, jiems užtenka nedidelio žemės ploto ir atramos, į kurią galėtų „kabintis“. Tiesa, vijokliniai augalai nebūtinai „lipa“ į viršų – pavyzdžiui itin greitai auganti raganė gali augti ir horizontaliai. Vijokliniai augalai „lipa“ skirtingais būdais – vieni pridėtinėmis šaknimis, kiti – ūseliais, dar kiti – patys vyniojasi aplink atramą. Sodindami vijoklinius augalus, nepriglauskite jų visai prie atramos – palikite tarpą, kad galėtų cirkuliuoti oras. Vijokliniai augalai puikiai auga ne tik vyniodamiesi aplink specialias kopetėles, sienas bet ir medžių kamienus ar krūmus. Nelabai tinkama atrama vijokliniams augalams – labai lygios pastato sienos.

Vieni populiariausių vijoklinių augalų – gebenės, aktinidijos, raganės, vijoklinis sausmedis.

Gebenės mėgsta pavėsį, yra nereikli dirvai ir gerai auga tiek sausringais, tiek lietingais laikotarpiais. Šis nelepus augalas gali būti auginamas ne tik į viršų, bet jo kilimas gali padengti žemę ar tuščias juostas tarp kitų augalų. Gebenė atspari ir šalčiams ir dekoratyvi išlieka ne vienerius metus.

Aktinidijos mėgsta saulėkaitą ir silpnai rūgščią, purią žemę. Jų uogos – puikus desertas, o lapų užpilas naudojamas reumatui ir kraujotakos sutrikimams gydyti.

Raganės mėgsta purią dirvą ir nemėgsta drėgmės pertekliaus. Savo žiedais jos džiugina iki vėlyvo rudens ir yra gana atsparios mūsų žiemoms, tad savo grožiu džiugins ne vieną sezoną. Tačiau norint, kad raganė žydėtų gausiai ir ilgai, ją sodinti reikėtų ne itin ūksmingoje vietoje.

Vijoklinis sausmedis įspūdingais žiedais pasipuošia birželio-rugpjūčio mėnesiais ir gali užaugti net iki 5 metrų aukščio. Mėgsta saulę ir derlingą dirvą, yra atsparus šalčiams.

Kurį vijoklinį augalą bepasirinktumėte auginti, nepamirškite, kad nors dauguma jų nėra lepūs, visiems jiems reikalingos maisto medžiagos. Skystos lietuviškos „Gėlių ir dekoratyvinių augalų“ trąšos tinkamos tręšti tiek kambaryje, tiek lauke auginamiems vijokliniams augalams. Šios trąšos yra greitai augalų pasisavinamos, efektyviai veikiančios.