Daigai

Teisingas javų ir rapsų veislės pasirinkimas – rimtas žingsnis gero derliaus link

2021 08 18

Pagrindinis rodiklis, į kurį didžiausią dėmesį kreipia ūkininkai, rinkdamiesi javų ar rapsų veislę – derlingumas. Tačiau nereikia pamiršti, kad pirmiausia būtina įvertinti, ar bus sudarytos tokios augimo sąlygos, kurios atskleistų visą veislės potencialą.

Veislė neatskleis savo genetinio potencialo, jeigu bus pasėta į netinkamai paruoštą dirvožemį. Be to, augalus veikia daugybė išorinių aplinkos veiksnių, kurių augintojai numatyti negali, pavyzdžiui nepalanki oro temperatūra, drėgmės deficitas ar perteklius, nepakankamas šviesos kiekis ar prastos dirvožemio fizinės bei cheminės savybės. Tačiau renkantis javų ar rapsų veisles, visos savybės yra svarbios, o į kai kurias iš jų atsižvelgti tiesiog privaloma.

Optimali žieminių kviečių vystymosi temperatūra – 10-24 laipsniai šilumos, o žemesnė arba aukštesnė temperatūra neigiamai veikia fiziologinius augalo procesus. Praėjusi žiema puikiai parodė, koks svarbus yra veislės atsparumas šalčiui ir žiemkentiškumas, tad labai svarbu, kad veislė nebūtų jautri šalnoms ir šalčiams. Taip pat itin svarbu įvertini veislės atsparumą ligoms, ypač jeigu žiema pasitaikytų šilta ir būtų stora sniego danga.

Renkantis žiemius rapsus, kurių derlingumas formuojasi rudenį, taip pat labai svarbu jų atsparumas šalčiui. Siekiant maksimalaus žieminių rapsų produktyvumo, svarbiausia – dirvožemis ir tinkamas jo paruošimas sėjai, sėjos norma. Nors žieminių rapsų šaknis yra tvirta, tačiau jeigu dirvožemis itin sutankintas arba suformuotas arimo padas, šaknis negalės „prisikasti” iki gilesnių sluoksnių, formuosis paviršinės šaknys, o tokiu atveju augalas taps itin jautrus aplinkos poveikiui. Taip pat nerekomenduojama rapsų sėti į nesusigulėjusią dirvą – mokslininkų duomenimis pasėjus rapsus į tokią dirvą, derliaus nuostoliai gali siekti net iki 17 proc. Tad net jeigu renkatės itin žiemkentiškas ir atsparias žieminių rapsų veisles, pirmiausiai tinkamai paruoškite dirvožemį, kad augalų neparklupdytų nepalankios oro sąlygos.

Taip pat reikia nepamiršti, kad rapsai itin reiklūs maisto medžiagoms, kurių reikia tikrai nemažai, tam kad būtų subrandintas geras derlius – tonai derliaus užauginti reikia iki 60 kg azoto, 25 kg fosforo, 20 kg kalio, 40 kg kalcio, 10 kg magnio, 16 kg sieros ir dar nemažai įvairių mikroelementų.

Taigi, renkantis žieminių javų ir rapsų veisles svarbiausiai rodikliai – derlingumas ir atsparumas šalčiui bei ligoms, tačiau reikia įvertinti, ar galėsite sudaryti nuo jūsų priklausančias sąlygas selekcininkų sukurtos veislės potencialui atsiskleisti.

Andrius Krivickas, „Agrochemos“ Sėklų skyriaus vadovas

Kai vyrauja palankios augimo sąlygos, įvertinti žieminių kviečių veislės privalumus sunkiau, negu tada, kai tos sąlygos yra sudėtingos. Mūsų rekomenduojama žieminių kviečių veislė KWS FENOMEN spėjo įrodyti savo atsparumą ir atlaikė ne vieną gamtos siųstą išbandymą. Stipriausi jos privalumai yra žiemkentiškumas, atsparumas išgulimui ir daugeliui dažniausiai žieminius kviečius puolančių ligų. Taip pat itin atsparios išgulimui bei šalčiui žieminių kviečių veislės – TOBAK bei AURELIUS. Tuo tarpu ūkininkų tarpe itin mėgstamos mūsų TOP žieminių rapsų veislės InV1024 bei DK EXPEDIENT ne tik pasižymi itin aukštu žiemkentiškumu ir atsparumu ligoms, bet dar yra ir itin atsparios ankštarų atsidarymui. Dar vienas puikus pasirinkimas – žieminiai rapsai KICKER, pasižymintys greitu vystymusi ir galingu atsinaujinimu pavasarį. Taigi, rinkdamiesi žieminius javus ir rapsus, pirmenybę teikite laiko patikrintoms ir oro sąlygų išbandymus gerai atlaikančioms veislėms. Jeigu renkantis tinkamiausią jūsų ūkiui veislę reikės pagalbos – Jums visada padės „Agrochemos“ vadybininkai. O su visomis mūsų žieminių javų ir rapsų veislėmis bei jų stiprybėmis galite susipažinti čia.