rojaus-obuoliukai-ziema

Renkantis žieminių kviečių veislę, svarbiausia atsižvelgti į jos atsparumą

2020 07 02

Augintojai jau pradeda galvoti apie žieminių kviečių sėją ir diskutuoja, kokias veisles rinktis. Klausimas išties sudėtingas ir nėra vieno atsakymo. Žieminių kviečių augintojams svarbiausia – veislės produktyvumo potencialas ir grūdų kokybė, ypač šiuolaikinėmis rinkos sąlygomis, kuomet dideli reikalavimai keliami kokybės rodikliams. Optimalaus derlingumo ir aukštos kokybės produkcijos siekimas reikalauja nuolatinio auginimo technologijų tobulinimo ir tinkamiausios vietos sąlygomis veislės bei sėklų kokybės pasirinkimo. Galima pasirinkti labai produktyvią veislę, bet jei sėklų kokybė bus nepakankama, laukiamo rezultato nebus. Taip pat tos pačios veislės derlingumas gali tiesiogiai priklausyti nuo dirvožemio derlumo bei auginimo technologijos intensyvumo. Auginant tą pačią veislę 42 – 50 balų dirvožemyje, taikant ekstensyvią auginimo technologiją, vidutinis grūdų derlingumas gautas 4,3 – 4,5 t/ha, o auginant intensyviai – 5,0 – 5,3 t/ha. Tą pačią veislę pasėjus labai aukšto derlumo dirvožemyje (virš 60 balų), taikant ekstensyvią technologiją, derlingumas viršijo 4,8 t/ha, o intensyvios technologijos sąlygomis vidutinis derlingumas perkopė 8,3 t/ha.

Negalima galvoti, kad pasirinkta veislė viską išspręs, veislės savybės svarbu, bet augalus veikia daugybė aplinkos veiksnių: nepalankios orų temperatūros, nepakankama aktyvių temperatūrų suma vegetacijos laikotarpiu, drėgmės deficitas arba perteklius, nepakankamas šviesos kiekis, fizinės bei cheminės dirvožemio savybės ir t.t. Augalų produktyvumą gali riboti netikėti meteorologinių sąlygų veiksniai – šalnos, stresas dėl aukštos temperatūros kritiniu augalų vystymosi laikotarpiu.
Renkantis veislę, svarbu įvertinti pasikartojančius meteorologinius reiškinius ir atsižvelgti ar augalų kritiniai tarpsniai (plaukėjimas, žydėjimas) nesutampa su nepalankiais reiškiniais (sausra, aukšta oro temperatūra). Augalų fermentai negali visiškai kompensuoti nepalankių veiksnių poveikio. Planuojant ir atliekant agrotechnikoje numatytus darbus, reikia iš anksto numatyti, kokie veiksniai vietos atžvilgiu gali padaryti augalams didžiausią žalą. Dažnai matome, kad daugeliu atvejų ribojančiu veiksniu tampa netinkamas dirvos paruošimas, daug kur pastebimas perteklinis dirvožemio sutankinimas, šiuo atveju tikriausiai nei viena pasirinkta veislė neatskleis savo genetinio potencialo. Jei veislės savybės neatitiks ūkio dirvožemio, gaunamas derlingumas gali būti mažesnis nei tikimasi. Augintojo uždavinys – įvertinti situaciją ir numatyti ekonomiškai efektyvius aplinkos atžvilgiu sprendimus, kad pasirinktos kviečių veislės produktyvumas būtų artimas genetiniam jos produktyvumui.

Ko negali numatyti augintojai? Kintančio klimato sąlygomis labai svarbūs meteorologinių reiškinių pokyčiai. Dažnai susiduriama su augalams nepalankiomis temperatūromis, o temperatūra riboja augalų augimą bei vystymąsi ir atitinkamai turi įtakos norimo rezultato siekimui. Didžiausią įtaką temperatūra turi dygimo, krūmijimosi, stiebo augimo, plaukėjimo, žydėjimo ir grūdų formavimosi tarpsniais. Žieminiams kviečiams būtina sąlyga – minimalų laiką būti optimalių temperatūrų ribose, kad galėtų sklandžiai pereiti iš vieno tarpsnio į kitą. Jei augalų vystymasis lenkia daugiamečius rodiklius, tai reiškia, kad augalai greičiau surinko reikalingą aktyvių temperatūrų sumą. Optimali žieminių kviečių vystymuisi temperatūra – 10 – 24°C. Žemesnė bei aukštesnė temperatūra neigiamai veikia kai kuriuos fiziologinius procesus. Renkantis veislę, reikėtų atsižvelgti į jos reikalavimus aplinkos veiksniams, atsparumą šalčiui, temperatūrų svyravimams.

Pastaruoju metu pastebime, kad dėmesį reikia atkreipti į veislės atsparumą šalnoms. Vėlyvesnių šalnų poveikį nustatyti pakankamai sudėtinga, tik išplaukėjus galima pamatyti pažeistas varpas. Požymiai gali būti matomi tik viršūnėlėse, gali būti pažeista visa varpa, pasireiškia tuščiavarpiškumas, atmetami kai kurie segmentai ir t.t. Šalnos gali pažeisti ir stiebus, būna matomi audinių išretėjimai, patamsėjimai, dažnai toks šalnų poveikis nurašomas ligoms. Šiuo atveju padidėja pasėlių išgulimo be didesnės priežasties tikimybė. Suprantama, daugiausiai dėmesio reikia skirti veislės atsparumui žiemos sąlygoms, nes negalime pasakyti, kokia bus žiema, nes mūsų platumai būdingos permainingos žiemos. Nereikėtų rinktis veislių, jautrių šalčiams, tinkamai paruošti žiemai augalai turi išlaikyti  -24 °С šaltį, tačiau sunku prognozuoti augalų išgyvenimo galimybes tokioje temperatūroje be sniego ir jei šalčio ekspozicija trunka keletą valandų. Taip pat reikėtų įvertinti pasirinktos veislės atsparumą ligoms, ypač jei vyrautų šilta žiema ir būtų sniego danga. Reikėtų rinktis veisles, turinčias stiprias regeneracines savybes, t.y. gebančias greitai atsistatyti po nepalankios žiemos.

Netikėtumams reikia ruoštis iš anksto – geromis žiemojimo savybėmis pasižyminti veislė, sėklų kokybė, optimalus sėklų guolio paruošimas, optimalus sėjos laikas, tinkamas augalų paruošimas žiemai, o visa kita – jau gamtos dovana. Sunku tikėtis, kad gausime palankią žiemą du kartus iš eilės.

Apibendrinant galime pasakyti, kad renkantis veislę labai svarbus rodiklis – produktyvumas, bet reikia įvertinti ar tikrai galėsime sudaryti sąlygas atsiskleisti selekcininkų sukurtos veislės genetiniam potencialui.

Vytautas Liakas, VDU Žemės ūkio akademijos docentas
Mantvydas Vaitkevičius, „Agrochemos“ pardavimų vadovas:
Kai vyrauja palankios augimo sąlygos, įvertinti žieminių kviečių veislės privalumus sunkiau, negu tada, kai tos sąlygos yra sudėtingos. Štai prieš keletą dienų praūžusi audra, kurios metu kai kuriose šalies vietose iškrito net daugiau kaip 100 mm kritulių ir siautė itin stiprus vėjas, buvo tikras išbandymas ūkininkų laukams ir parodė, kurios žieminių kviečių veislės iš tiesų išlaikė atsparumo testą. Šimtai hektarų pasėlių buvo stipriai išguldyti, tuo tarpu KWS FENOMEN žieminiai kviečiai daugelyje audros paliestų rajonų praktiškai nepatyrė jokios žalos. Tai tik įrodo, kaip svarbu pasirinkti atsparią ir patikimą žieminių kviečių veislę. KWS FENOMEN veislės stipriosios savybės yra žiemkentiškumas, atsparumas išgulimui ir daugeliui dažniausiai žieminius kviečius puolančių ligų. Nuspėti orų ir numatyti augimo sąlygų, deja, negalime, tačiau galime pasiūlyti rinktis patikimą variantą – KWS FENOMEN žieminių kviečių veislę, kuri atsilaikys net ir ekstremaliomis sąlygomis.