Daigai

Mineralinių trąšų ateitis: Lietuvos gamintojai siūlo efektyvesnius trąšų derinius

2022 05 11

Šių metų birželį planuojamas Europos Sąjungos tręšiamųjų produktų tiekimo rinkai taisyklių pakeitimo įteisinimas. Dokumentu siekiama suderinti tręšimo produktų sertifikavimo procesą bendrojoje rinkoje.

Visi tręšimo produktai šiame dokumente sugrupuoti į 7 kategorijas: organines trąšas, organines mineralines trąšas, dirvožemį gerinančias medžiagas, kalkinimo medžiagas, augalų biostimuliantus, inhibitorius ir tręšimo produktų mišinius.

Organinės trąšos – gautos iš augalų liekanų arba gyvulių mėšlo, organinės mineralinės – gaunamos sumaišius vieną ar daugiau organinių trąšų su viena ar keliomis neorganinėmis trąšomis, pvz., azotu arba fosforu. Gaminant organines mineralines trąšas gaunamas stabilesnis, subalansuotas ir vienodesnis produktas su kontroliuotu maistinių medžiagų prieinamumu ir jų išsiskyrimu. Šių trąšų pranašumas palyginti su mineralinėmis trąšomis – jose be organinių medžiagų yra daug makro ir mikroelementų.

Dirvožemį gerinanti medžiaga dedama į dirvą, kad išlaikytų ar pagerintų jos savybes, o augalų biostimuliatoriai – tai medžiagos ir mikroorganizmai, galintys stimuliuoti natūralius procesus, kad pagerėtų maistinių medžiagų pasisavinimas ir efektyvumas bei pasėlių kokybė. Į trąšas dedami inhibitoriai pailgina komponento, pvz., azoto, išsiskyrimo į dirvą laiką. Tręšimo produktų mišiniai gaunami sumaišius įvairias trąšas, kurios būtų pritaikytos pasėlių poreikiams.

Organinės ir neorganinės trąšos bei tręšimo produktai atlieka skirtingas funkcijas, papildo viena kitą. Šie produktai gali būti sąjungininkai, užtikrinantys optimalų pasėlių ir dirvožemio tręšimą, prisidėti prie maisto saugumo ir spręsti aplinkos problemas, pvz., vandens išteklių, maistinių medžiagų naudojimo efektyvumo, kokybės ir klimato kaitos.

Pasitelkusi mokslą ir sukauptą patirtį, žemės ūkio bendrovė „Agrochema“ kartu su azotinių trąšų gamintoja „Achema“ seka pasaulines tendencijas, nuolat tobulina trąšų sudėtį bei asortimentą, siūlo  naujų organinių mineralinių trąšų. Naujausios, jau realiai ūkiuose bandomos trąšos: su huminėmis rūgštimis, kurios dar labiau gausina derlių ir praturtina dirvožemį, mikroelementinių BOR+ su boru ir molibdenu, o taip pat koncentruotas „Super+“ su 6 mikroelementais.

„Agrochemos“ produktų vadovas Pranas Puidokas pasakoja, kad populiarumo nepraranda ir įmonėje sukurtos ir gaminamos skystos NPK trąšos „Lyderis“, kurios ūkininkų poreikius tenkina jau daugelį metų.

Organika praturtintos mineralinės trąšos – efektyvesnės ir tvaresnės

P. Puidokas pasakoja, kad pastaraisiais metais ypač didėja skystų mikroelementinių trąšų populiarumas, kurios naudojamos augalus tręšti per lapus. Taip tręšiant augalai greičiau ir efektyviau – net iki 10 kartų – pasisavina nedidelį kiekį trąšų, todėl sparčiau auga ir vystosi.

Įmonės specialistas atkreipia dėmesį, kad pastaraisiais metais trąšų gamintojai pasaulyje vis dažniau mineralinėms trąšoms praturtinti pasitelkia organines medžiagas, kurios dar labiau skatina augalų augimą ir vystymąsi.

„Pavyzdžiui, į skystąsias NPK trąšas „Lyderis“, skirtas pagrindiniam tręšimui, pernai rudenį pridėjome huminių rūgščių. Praktika rodo, kad naudojant šias rūgštis reikia mažesnės koncentracijos trąšų, nes jas augalas geriau pasisavina, tolygiau dygsta, augina geresnes šaknis, o tai padeda jam sparčiau vystytis. Atitinkamai, tai naudinga ir dirvožemio kokybei. Šias trąšas dar tobuliname ir iki rudens sėjos papildomai pridėsime augalams reikalingų mikroelementų, pavyzdžiui, mūsų dirvose mažai esančio cinko“, – sako specialistas.

Pernai pradėtas gaminti  karbamidas su kalio humatu  padeda geriau pasisavinti maistines medžiagas, o tai didina jų atsparumą nepalankioms klimato sąlygoms ir ligoms, aktyvuoja augimą. Kalio humatas taip pat didina dirvožemio bioaktyvumą, veikia kaip azoto stabilizatorius, ilgiau naudojamas azotas, mažesni jo nuostoliai.

„Šiemet su keliais žemės ūkio moksliniais institutais toliau tirsime naujų organinių mineralinių trąšų poveikį, aiškinsimės efektyviausias panaudojimo sąlygas, atliksime dar tikslesnius bandymus, – pasakoja „Agrochemos“ produktų vadovas. – Manome, kad mineralines trąšas vis labiau papildys organinės medžiagos. Jau kuriamos trąšos su pelenais, kaulų miltais, vandenvaloje gautu dumblu – tuo, kas ilgą laiką buvo vertinama kaip atliekos, tampa žaliava. Tolesnis žingsnis – trąšoms gaminti panaudoti bakterijas ir grybus, kurie taip pat gerina dirvožemio kokybę. Jau tiriame, kaip šios organinės medžiagos galėtų derėti su mūsų gaminamomis mineralinėmis trąšomis.“

Prie efektyvesnio ūkininkavimo prisideda ir „Agrochemos“ imtos gaminti didesnės koncentracijos trąšos. Ūkininkams įsigyjant mažesnį kiekį trąšų atpinga jų transportavimas, o reikiamos koncentracijos skystas trąšas jie pasigamina koncentratą atskiesdami vandeniu.

Huminės medžiagos – naujas potencialas auginimui

„Trąšų gamybos ateitis – mineralinių trąšų kombinavimas su dirvožemio kokybei didelį poveikį turinčiomis huminėmis ir kitomis organinėmis medžiagomis. Jos dirvožemį daro gyvybingesnį, geriau išsaugo maisto medžiagas, padeda mikroorganizmams ir augalams jomis geriau apsirūpinti, teikia daug kitos naudos ir augalams, ir dirvožemiui, – atkreipia dėmesį P. Puidokas. – Tačiau daugelis ūkininkų nori savo akimis pamatyti naujovių naudą. Todėl mes savo gaminamų organinių mineralinių trąšų efektyvumą įrodysime planuojamame bandymų poligone augindami įvairias žemės ūkio kultūras ir taikydami tręšimo technologijas su „Agrochemos“ dabar gaminamomis ar naujai kuriamomis trąšomis“.

Anot jo, sukurti geriausioms organinių mineralinių trąšų versijoms reikės laiko, nes bandymai neretai užtrunka ir yra priklausomi nuo oro sąlygų. Šiuo keliu eina ir kiti pasaulio, ypač Europos, trąšų gamintojai.

„Esame tikri, kad gamtos išteklių „draugystė“ su mineralinėmis trąšomis yra tas kelias, kuris padės užtikrinti, kad pasėliai augtų vešlūs, laukai neprarastų derlingumo, o derlius džiugintų kokybe“, – sako „Agrochemos“ produktų vadovas.

5-karbamidas-su-humatais
3-zieminiai-rapsai
binary comment