Daigai

Laukų apžvalga: kaip peržiemojo javai ir rapsai, ką planuoti ir ko tikėtis vėliau

2022 04 26

Tik atšilus orui, „Agrochemos“ agronomai išskubėjo į laukus ir pateikia trumpą apžvalgą, kaip peržiemojo kviečiai ir rapsai, ko tikėtis toliau.

Javai

Ant senų javų, likusių laukuose nuo rudens, matyti stiebalužės ir dryžligės užkratai. Šiuos pasėlius reikia stebėti, kad ligų sporos neužkrėstų naujai susidariusių lapų, neplistų aukštyn, ir planuoti laiku panaudoti fungicidus. Iš „Agrochemos“ asortimento tinkami „Input“, „Priaxor Power Pack“ arba „Falcon Forte“.  Didžiausią dėmesį reiktų skirti atsėliuotiems laukams – čia didesnė rizika lapų ir, ypatingai, pašaknio ligų plitimui. Taip pat galima tikėtis sausų orų, kurie pristabdo intensyvų grybinių ligų plitimą.

Bendrai vertinant pasėlių būklę, geriausiai atrodo ankstyvesnės sėjos laukai, pasėti pirmame rugsėjo dešimtadienyje. Jie gausiausiai išsikrūmyję, jų tankumas taip pat didesnis – tarp 8-8,5 mln. stiebų hektare, tačiau dalis augalų bus atmesti. Atmetimo skaičius priklausys nuo daug dedamųjų: klimato, maistinių medžiagų kiekio, ligų paplitimo ir kaip bus kovojama su jomis.

Džiugu, kad šių metų oro sąlygos (nedidelis įšalas dirvožemyje, vietomis net 12-15 cm įšalo gylis, nemažas kritulių kiekis, nepastovi, bet ne itin šalta, temperatūra) leido išvengti pelėsio, kuris pernai pridarė daug žalos.

Apibendrinant, javų pasėlių peržiemojimą galima vertinti 90 – 93 proc.

Iš „Agrochemos“ siūlomų veislių geriausiai peržiemojo “Aurelius“, nes ji yra ankstyvesnė, todėl jos gyvybinių funkcijų regeneracija įvyko anksčiausiai. Šios veislės pasėliai greičiau pradėjo sugerti saulės teikiamus UV spindulius, intensyviau gaminti chlorofilą, todėl anksčiau pradėjo žaliuoti ir stiebtis į viršų, vieni pirmųjų atsikėlė nuo žemės paviršiaus. Kitaip tariant – „Aurelius“ pirmasis pranešė apie peržiemojimą.

„Agrochemos“ žieminių kviečių naujiena „Mangold“ tikrai atrodo kaip auksas: veislė stipriai krūmijasi, turi daugiau nei 10 mln. augalų. Veislė yra atspari sausrai ir karščiui, žiemkentiška, turi chloratolanilo veikliosios medžiagos tolerancijos geną, gerai pasisavinantį azotą – puiki kombinacija tarp derliaus ir baltymingumo. Ši veislė pripažinta viena derlingiausių Baltijos šalyse, remiantis 3 metų laikotarpio duomenimis.

Rapsai

Rapsų pasėliuose apatiniuose lapuose matyti fomozės pažeidimų, likusių nuo rudens. Labiausiai tai pastebima tuose laukuose, kur rudenį nebuvo naudojami  fungicidai. Labai svarbu atsiminti, kad fomozės užkratas kontroliuojamas tik iš rudens – naudoti galima „Agrochemos“ siūlomus „Juventus“, „Folicur“ ar „Tilmor“.

Rapsų kvadratiniame metre randama nuo 28 iki 36 augalų, tad rapsų peržiemojimą galima vertinti gerai. Vidutinė sėjos norma rudenį buvo 40-45 augalai kvadratiniame metre.

„Agrochemos“ siūlomos rapsų veislės „INV1024“ ir „DK Expedient“ rodo ryškius vegetacijos pradžios požymius. Šių veislių augalai sparčiai stiebiasi aukštyn, auginą gausią biomasę bei indikuoja, kad tinkamai prižiūrint augalus galima tikėtis gero rezultato. „Kicker“ veislė neskuba: jos vegetacijos pradžia yra šiek tiek vėlesnė, tačiau labai sparti – augalui pabudus jis intensyviai augs ir greičiausiai pralenks kitas veisles.

Patarimų, kaip prižiūrėti pasėlius, kokias augalų priemones kokiu metu geriausiai naudoti, galite stebėti „Agrochemos“ video projekte „3 2 1 Derlius“ Youtube kanale https://www.youtube.com/channel/UCrOLbZSW8YxvLuzRyQ1GJdQ