
Kalėdinukė – įnoringa šventinio laikotarpio namų puošmena
Puošnioji karpažolė, paprastai vadinama kalėdinuke arba Kalėdų žvaigžde ir turinti dar vieną vardą – puansetija – populiari namų puošmena šventiniu laikotarpiu. Paprastai nužydėjusi ji iškeliauja ten pat, kur ir savo misiją atlikusios kalėdinės eglutės, tačiau įdėjus darbo ir pastangų šią gėlę galima išsaugoti bei namus papuošti ir per kitą švenčių sezoną, nes kalėdinukė – daugiametis augalas.
Kalėdinę nuotaiką namuose sukurti padedantis augalas pražysta kaip tik švenčių metu, tačiau nedaugelis žino, kad puošnioji jo dalis ne žiedai, kurie yra smulkūs, išaugantys pažiedžių centre, o būtent pažiedlapiai, nusidažantys raudona, rožine ar balta spalva.
Kalėdinukė iš tiesų įnoringas augalas – ji labai bijo šalčio, todėl iš parduotuvės namo ją pasistenkite parsinešti įsukę į storesnį popierių ar medžiagą, nestatykite jos tokioje namų vietoje, kur gali būti skersvėjis ir netgi jos lapų neatremkite į šaltą stiklą – jie greitai nurus ir nukris. Lygiai taip kaip šalčio, puansetija „neperneša“ ir karščio, tad netinkama jai augti vieta šalia radiatoriaus ar židinio. Tačiau šiam augalui itin reikalinga šviesa, tiesa, ne tiesioginiai saulės spinduliai, o tiesiog pakankamas šviesos srautas, jeigu neužtenka natūralios dienos šviesos, gali būti pasitelkiamas ir dirbtinės šviesos šaltinis.
Laistyti kalėdinukę taip pat reikia atsargiai ir rūpestingai – ji nemėgsta per dažno laistymo ir neauga šlapioje žemėje, tačiau greitai numeta lapus jeigu jai trūksta drėgmės. Vazono, kuriame auga kalėdinukė, žemė turi būti visada drėgna, bet jokiu būdu ne šlapia, o vazono polėkštėje negali būti likusio vandens. Žydinčią puansetiją laistykite maždaug kas 10 dienų šiltu arba kambario temperatūros vandeniu, tik ne iš krano – vanduo turi būti nusistovėjęs.
Labai svarbu nepamiršti kalėdinukės patręšti – intensyviai žydėdama šaltuoju metų laiku ji išnaudoja daug energijos, tad jai reikalingos papildomos maisto medžiagos. Kokybiškos skystos „Agrochemos“ trąšos „Žydinčioms gėlėms“ ne tik prailgins puansetijos žydėjimą, bet ir pasirūpins ryškia pažiedlapių spalva, gražia gėlės išvaizda ir atsparumu. Skystų, gerai tirpstančių ir itin lengvai augalo pasisavinamų mineralinių trąšų „Žydinčioms gėlėms“ įmaišykite į vandenį kas antrą kartą laistant augalą.
Jeigu turite kantrybės ir laiko, peržydėjusios kalėdinukės neskubėkite išmesti – įdėję šiek tiek pastangų, galite ją išlaikyti bei pražydinti ir po metų. Nukritus puošniesiems puansetijos lapams, nugenėkite augalą ir palikite po 2-3 pumpurus ant šakos. Perstatykite augalą į mažiau šviesią vietą ir suretinkite laistymą. Pavasarį puansetiją galite persodinti į kokybišką durpių substratą. Tam puikiai tinkamas „Agrochemos“ substratas „Kambarinėms gėlėms“, praturtintas kompleksinėmis trąšomis su mikroelementais. Persodintą puansetiją gausiau paliekite o po dviejų savaičių pradėkite dažniau tręšti ir laistyti. Per vasarą kalėdinukė pavirs į dailų ir tankų krūmelį, kurį, beje, šiltuoju metų laiku, galima auginti lauke. Jeigu norite, kad šventiniu laikotarpiu kalėdinukė nusidažytų raudonai, rugsėjo pabaigoje, spalio pradžioje maždaug 12 valandų per parą puansetiją turite laikyti visiškoje tamsoje, ne aukštesnėje kaip 18 laipsnių temperatūroje. Gruodžio viduryje gėlės pažiedžių spalva iš žalios turi pradėti keistis į raudoną ir tuomet tamsos režimą jau galima nutraukti.
Ar žinojote, kad:
- Puošnioji karpažolė puansetija buvo pavadinta JAV diplomato Joelio Robertso Poinsetto garbei, kuris, dirbdamas diplomatinį darbą Meksikoje, pastebėjo šį augalą ir 1820 m. pristatė jį Šiaurės Amerikai.
- Puansetijos gimtinė – Centrinė Amerika. Indėnai šią gėlę labai vertino: naudojo ir gydomiesiems tikslams, ir dažyti audiniams.
- Gamtoje puošnioji karpažolė išauga net iki 3-4 metrų, o auginama namuose – iki 1,5 metrų.
- Kalėdinukės populiarumas piką Amerikoje pasiekė maždaug 1900 metais, kai emigranto iš Vokietijos Alberto Ecke šeima sugalvojo būdą, kaip išauginti jas tankias ir vešlias. Nors devintojo dešimtmečio pabaigoje universiteto mokslininkas Džonas Dole‘as atrado puansetijų sutankinimo metodą, kurį jau žinojo Ecke šeima ir jį paviešino, taip labai padidindamas Ecke verslui konkurenciją, Ecke dinastija iki šiol užaugina maždaug 50 procentų viso pasaulio ir maždaug 70 proc. JAV puansetijų.
- Kalėdiniu laikotarpiu JAV kasmet parduodama apie 70 milijonų kalėdinukių.
- Karpažolės sultys, primenančios pieną, yra nuodingos. Kadangi jos nesikaupia augalo paviršiuje, didelės rizikos nėra. Tačiau genint ar persodinant augalą, rekomenduojama dėvėti pirštines.
- Puansetija turi ir savo legendą, kuri pasakoja, kad maža mergaitė Pepita, norėjo pasveikinti kūdikėlį Jėzų, tačiau neturėjo dovanos. Pakeliui pas jį, mergaitė prisiskynė žolių. Atėjusi į bažnyčią ji pamatė, kad įvyko stebuklas – žolės jos rankose pražydo skaisčiai raudona spalva.