Daigai

Kaip keisis trąšų pasiūla ir paklausa pasaulyje

2022 04 28

Nuo Rusijos karo pradžios trąšų kainos pasiekė naujus rekordus, kitos žemės ūkio paslaugos bei prekės taip pat brangsta, grūdų supirkimo kainos didėja, tačiau neabejojama, kad trąšų šį sezoną bus naudojama mažiau. Mažesniam trąšų vartojimui įtakos turės ne tik didėjančios trąšų kainos, bet ir faktas, kad Rusijos invazija į Ukrainą, rinką privedė prie įvairių sankcijų ir priemonių, kurios mažina trąšų pasiūlą.

CRU International Ltd. analitikų duomenimis, azoto trąšų naudojimas pasaulyje kris 0,5 %, lyginant su praėjusiais metais, fosforo trąšų suvartojimas kris apie 4,9 %, o kalio trąšų – 10,4 %. Tokios proporcijos aiškinamos tuo, jog sumažinus kalio ir fosforo tręšimą, bus mažesni derliaus nuostoliai, negu atsisakius azoto, kuris gyvybiškai svarbus augalams augti.

Jei ES nuspręs griežtinti sankcijas energetikos rinkoje, pastaruoju metu nusistovėjusios dujų kainos vėl keisis, trąšų kainų korekcija tokiu atveju taip pat neišvengiama. Trąšų gamyba ir pasiūla vėl gali mažėti.

Fosforo ir kalio rinkos pasiūlos klausimu yra pakankamai jautrios. Rusija ir Baltarusija užima apie 10 % fosforo trąšų rinkos, tačiau Rusija turi pakankamai didelius fosforo žaliavų išteklius, o kartu su Baltarusija sudaro apie 40 % kalio trąšų rinkos. Taigi didesni eksporto apribojimai ar sankcijos turės itin stiprų poveikį pasaulio mastu.

Grūdų kainos yra aukštumose ir, atrodo, turėtų skatinti trąšų paklausą pasaulyje, norint gauti didesnį derlių. Vis dėlto, ūkininkai, siekdami sumažinti riziką, ieško būdų, kaip optimizuoti trąšų suvartojimą ir pasiekti geresnių rezultatų, investuojant mažiau.

CRU International Ltd. ekspertų prognozėmis, pasėlių plotas šiemet pasaulyje turėtų augti 1 %, lyginant su 2021 metais, ir 0,9 % 2023 m., lyginant su 2022 metais. Tai yra nemažas augimas pasaulio mastu, tačiau atsižvelgiant į aukštas grūdų kainas, šis augimas turėtų būti didesnis. 2012 – 2013 m., kai grūdų kainos buvo stipriai išaugusios, pasaulyje pasėlių plotai išaugo 2,2 % per metus, tad mažėjantis trąšų vartojimas turės neigiamos įtakos ir pasėlių plotų augimui.

Šios trąšų vartojimo tendencijos darytos remiantis vidutiniais rinkos duomenimis. Jei vertintume ekstremalesnius scenarijus, matytume, kad situacija trąšų rinkoje gali būti dar drastiškesnė.

Atsižvelgiant į žemės ūkio rinkos padėtį, maisto kainų infliaciją, laikas trąšų pasiūlos ribojimams yra netinkamas. Jei trąšų vartojimas toliau mažės, pasėlių plotų augimas lėtės, grūdų kainos augs, tai neigiamai atsilieps maisto pramonei.