Daigai

Jūs – klausiate, mes – atsakome

2022 05 04

Valentina iš Plungės teiraujasi, kada geriausiai sodinti ankstyvąsias bulves, ar gegužės mėnesis dar ne per vėlus metas?

Paprastai ankstyvosios bulvės sodinamos balandžio mėnesį, tačiau kadangi didžiausias jų priešas – šalna, o šiųmetis pavasaris šiluma nelepina, gegužę galima drąsiai sodinti ankstyvąsias bulves.

Bulves rekomenduojama sodinti į purią ir derlingą žemę maždaug 4 cm. gylyje. Jeigu abejojate, ar dirva, į kurią sodinsite bulves turi pakankamai maistinių medžiagų, užtikrinsiančių gerą bulvių vystymąsi ir auginimą, visada verta žemę sumaišyti su kokybiška „Agrochemos“ „Kompostine žeme“, tinkama auginti ne tik daržovėms, bet ir gėlėms bei dekoratyviniams augalams. Toks substratas, praturtintas kompleksinėmis trąšomis bei mikroelementais, nualintai, derlingumą praradusiai dirvai padės atsigauti ir ši galės išauginti kokybiškesnį ir gausesnį derlių.

Prieš sodinant bulves taip pat reikia dirvožemį patręšti azotinėmis trąšomis. Šiam darbui idealiai tinka lietuviškos „Agrochemos“ „Bulvių“ trąšos . Šiose biriose kokybiškose trąšose subalansuotos makro ir mikro maisto medžiagos, užtikrina optimalų ir savalaikį bulvių aprūpinimą lengvai ir greitai įsisavinamais maisto elementais, didina jų atsparumą nepalankioms augimo sąlygoms, palankiai veikia gumbų formavimąsi ir derliaus kokybę. Jas naudoti visiškai nesudėtinga – tereikia prieš sodinimą, trąšas tolygiai paskleisti ant dirvos prieš ją apdirbant. Trąšų norma – 40-70 g/m2. Šias trąšas galima berti ir tiesiai į vagą jau sodinant bulves į išpurentą ir paruoštą žemę. Turėkite omenyje, kad per didelis kiekis azotinių trąšų bulvėms gali ir pakenkti, tad būtinai vadovaukitės rekomenduojamomis trąšų normomis. Papildomai bulves reikėtų tręšti atsižvelgiant į dirvožemį, kuriame jos auga. Prieš sodinimą patręšus azotinėmis trąšomis, azoto šakniavaisiams užteks iki derliaus nuėmimo, tačiau galima papildomam tręšimui galima pasitelkti trąšas su didesniu kalio kiekiu. Kalis padeda formuotis didesniems ir kokybiškesniems bulvių gumbams.

Dar vienas dalykas, kuriuo turite pasirūpinti, norėdami sulaukti gausaus gardžių ankstyvųjų bulvių derliaus – apsauga nuo kenkėjų ir ligų.

Bulves puola ne tik visiems jau pažįstami kolorado vabalai, bet ir amarai bei cikadėlės. Apsaugoti bulves nuo šių nepageidaujamų „gyventojų“ padės kontaktinis insekticidas „MAVRIK“. Jį naudokite vos pastabėję kenkėjus – 5 ml insekticido išmaišykite 10 l vandens ir nupurkškite šiuo tirpalu bulves. Tirpalo naudojama tiek, kad tolygiai padengtų augalą, bet nenutekėtų.

Tuo tarpu bulvėms daug žalos pridarantis maras gali būti nugalėtas pasitelkus fungicidus „INFINITO SC“ ir „REVUS 250 SC“. Fungicidas „INFINITO SC“ skirtas profilaktiniam bulvių purškimui nuo maro, šiam produktui taip pat būdingas gydomasis poveikis. „REVUS 250 SC“ taip pat apsaugos bulves nuo maro ir padės su juo kovoti – 6 ml preparato išmaišyti 5 litruose vandens ir šio tirpalo pakanka nupurkšti vienam arui bulvių. Bulvės purškiamos, kai susidaro palankios sąlygos marui plisti – vyrauja drėgni, lietingi orai – bet ne vėliau kaip pasirodžius pirmiesiems ligų požymiams – netaisyklingos formos vandeningoms balkšvoms ar tamsioms dėmėms ant augalo lapų. Palankiomis marui plisti sąlygomis dienų skaičius tarp purškimų turėtų būti mažesnis (kas 7-10 dienų). Paprastai rekomenduojama bulves nuo maro pirmą kartą purkšti šiais fungicidais, kai bulvienojai uždengia tarpuvagius arba kai bulvės pasiekia 20–30 cm aukštį ir vyrauja palankios ligai plisti meteorologinės sąlygos.