Birios azotinės trąšos
Amonio salietra (cheminė sudėtis, %: azotas (N) – 34,4)
Amonio salietra – gerai žinomos ir plačiai naudojamos azoto trąšos. Jomis tręšiama prieš augalų sėją ir vegetacijos metu, siekiant aprūpinti augalus reikiamu azoto kiekiu, kuris ypač svarbus baltymų sintezei intensyvina augalų augimą. Rūgščios reakcijos dirvožemiuose, ištirpus amonio salietrai, laikinai susidaro laisva azoto rūgštis, dirvožemis parūgštėja, o rūgštumas pranyksta augalams sunaudojus azoto rūgštį. Laikinas dirvožemio parūgštėjimas jauniems nesustiprėjusiems daigams gali kenkti, todėl rekomenduojama nenaudoti maksimalių normų, tręšimą vykdyti per kelis kartus.
Kalcio amonio salietra (KAN) (cheminė trąšų sudėtis, %: azotas (N) – 27, magnis (MgO) – 4,0, kalcis (CaO) – 6,0)
Kalcio amonio salietra – fiziologiškai nerūgščios trąšos, nesukeliančios augalų fiziologinių sutrikimų, naudojant jas didesnėmis normomis bei įterpiant arti augalų. Tręšiami kalcio amonio salietra augalai užaugina didelį lapų paviršių, įgauna augalui būdingą žailą spalvą, subrandina gausesnį ir kokybiškesnį derlių. Augalai patręšiami ne tik azotu, bet ir magniu bei kalciu, kurių ypač trūksta lengvuose ir rūgščiuose dirvožemiuose. Kalcio amonio salietros tirpumas lėtesnis nei kitų azoto trąšų, todėl ji labiau tinka tręšimui ankstyvą pavasarį arba ilgesnio vegetacijos periodo vasarojui tręšti prieš sėją.
Kalcio amonio salietra su siera (cheminė trąšų sudėtis, %: azotas (N) – 27, siera (S) – 4,5, kalcio oksidas (CaO) – 7,5)
Azoto trąšos su siera – granuliuotos, fiziologiškai neutralios azoto trąšos, papildytos siera ir kalciu. Šios trąšos skirtos augalams, kuriems būdingas didesnis sieros poreikis: rapsams, rapsiukams, garstyčioms, kukurūzams, ankštiniams augalams, vejoms ir pievelėms, bulvėms, kopūstams ir kitoms daržovėms bei vaismedžiams, vaiskrūmiams. Kalcio amonio salietros su siera tirpumas lėtesnis nei kitų azoto trąšų , todėl ji labiau tinka tręšimui ankstyvą pavasarį arba ilgesnio vegetacijos periodo vasarojui tręšti prieš sėją.
Karbamidas (cheminė sudėtis, %: azotas (N) – 46)
Karbamidas – visame pasaulyje populiari azoto trąša, tinkanti įvairioms lauko, daržo bei sodo kultūroms tręšti. Šia trąša lauko ir sodo augalai tręšiami iki sėjos, žieminiai ir daugiamečiai – vegetacijos pradžioje. Vaismedžiai ir vaiskrūmiai iki žydėjimo tręšiami per lapus: purškiant sunaikinami kenkėjų (amarų, obelinių blakučių, erkių ir kt.) kiaušinėliai, vikšreliai ir ligų (degulių, šviesmargės, valksčio) sukėlėjai. Karbamido granulės yra baltos, neturinčios jokių pašalinių priemaišų, apipurkštos preparatais, apsaugojančiais nuo susigulėjimo. Statinis granulių stiprumas yra ne mažesnis kaip 7 N/granulę. Karbamidas priklauso ekologiškai švarių trąšų grupei.
Amonio sulfatas (cheminė sudėtis, %: azotas (N) – 20)
Amonio sulfatas – azoto trąšos, ypač tinkančios augalams, kurių augimui ir vystymuisi reikia daug sieros. Amonio sulfatas priskiriamas fiziologiškai rūgščių trąšų grupei. Tręšiant amonio sulfatu dirvožemis parūgštėja. Šarminiai dirvožemiai tręšiant amonio sulfatu parūgštėja nežymiai. Tręšiant amonio sulfatu iš dirvožemio išsiplauna daugiau kalcio. Amonio sulfatas tinka augalų tręšimui neutraliuose iš šarminiuose dirvožemiuose. Rūgščiuose dirvožemiuose amonio sulfato poveikį reikia neutralizuoti įterpiant apie 1 t/ha kalcio karbonato. Tręšiama pavasarį, žiemkenčių vegetacijai atsinaujinus, prieš vasarojaus sėją ir augalų vegetacijos metu.
Birios kalio trąšos
Kalio chloridas (cheminė sudėtis, %: kalis (K2O) – 60)
Kalio chloridas – klasikinės aukštos kokybės ir koncentracijos vienanarės trąšos, tinkančios tręšti daugelį augalų. Kalio chloridu tręšiama prieš žiemkenčių ir vasarojaus sėją. Dirvožemį rūgštinanti trąša. Dažniausiai naudojama kartu su fosforo trąšomis. Nerekomenduojama prieš sėją ar sodinimą tręšti jautrius chlorui augalus, taigi efektyviausia tręšti chlorui mažiau jautrius augalus.
Birios fosforo trąšos
Granuliuotas superfosfatas (cheminė sudėtis, %: fosforas (P2O5) – 20, kalcio oksidas (CaO) – 20, siera (SO3) – 35)
Naudingas pagrindiniam augalų tręšimui prieš sėją pakrikai, kartu su sėkla ir lokaliai šalia ar žemiau sėklos. Granuliuotas superfosfatas plačiai naudojamos klasikinės fosforo trąšos, tinkančios tręšti visiems augalams. Labiausiai tinka jautriems sieros trūkumui augalams tręšti: rapsams, rapsiukams, garstyčioms, kukurūzams, ankštiniams augalams. Augalų tręšimui naudojant granuliuotą superfosfatą dirvožemis praturtinamas siera ir kalciu. Superfosfatas tirpsta vandenyje, todėl jį galima naudoti šarminiuose, naturaliuose ir rūgščiuose dirvožemiuose.
Amofosas (cheminė sudėtis, %: azotas (N) – 12, fosforas (P2O5) – 52)
Amofosas – sudėtinės, koncentruotos, sudėtyje turinčios azoto ir fosforo trąšos, naudotinos pagrindiniam augalų tręšimui prieš sėjąpakrikai, kartu su sėkla ir lokaliai šalia ar žemiau sėklų eilutės. Amofosas tirpsta vandenyje, todėl jį galima naudoti skirtingo rūgštingumo dirvožemiuose. Tinka tręšti kartu su sėkla į eilutes. Amofoso trūkumas – netinkamas azoto ir fosforo santykis (1:5) pakrikam vasarojaus tręšimui. Augalams azoto reikia daugiau negu fosforo, todėl patręšus amofosu, būtina subalansuoti azoto kiekį patręšiant papildomai azoto trąšomis. Tačiau trąšoje esantis N ir P santykis puikiausiai tinka žieminių javų ir rapsų tręšimui prieš sėją.
Diamofosas (cheminė sudėtis, %: azotas (N) – 18, fosforas (P2O5) – 46)
Diamofosas – sudėtinės koncentruotos, sudėtyje turinčios azoto ir fosforo trąšos, naudojamos lauko, sodo ir daržo augalams tręšti. Diamofosas yra lėtai tirpstanti trąša. Jis naudojamas pagrindiniam augalų tręšimui prieš sėją. Berti kartu su sėkla į eilutes nerekomenduojama. Diamofosas naudotinas augalų tręšimui lokaliai jį įterpiant šalia sėklų eilutės.
NPK trąšos
NPK trąšos vienoje granulėje:
NPK 16-16-16 (cheminė sudėtis, %: azotas (N) – 16, fosforas (P2O5) – 16, kalis (K2O) – 16)
Universalios kompleksinės trąšos, naudojamos vasariniams javams, rapsams, kukurūzams, sodams ir daržams, pievoms ir ganykloms tręšti. Didžiausias efektas pasiekiamas įtarpus šias trąšas į dirvą prieš vasarojaus sėją. Turtingose fosforu ir kaliu dirvose šias trąšas galima naudoti ir prieš žiemkenčių sėją išbarstant iki 30 kg/ha azoto, fosforo ir kalio. Turtinguose maisto medžiagomis, sunkesnės mechaninės sudėties dirvožemiuose šios grupės trąšas galima naudoti žiemkenčių tręšimui pavasarį vegetacijai palaipsniui atsinaujinant.
NPK 15-15-15 + S10,5
Tinka įvairiausių augalų tręšimui skirtingas fiziologines – chemines savybes turinčiuose dirvožemiuose. Trąšos efektyviausios mikroelementų trūkumui jautrių augalų tręšimui prieš sėją.
NPK 6-18-34 , NPK 7-20-30 , NPK 10-26-26 , NPK 9-25-25
NPK grupės trąšos su sumažintu azoto kiekiu tinkamiausios žiemkenčių tręšimui prieš sėją išberiant iki 30 kg/ha azoto ir jį atitinkantį fosforo ir kalio ekvivalentą. Naudotinos salyklinių miežių tręšimui prieš sėją.
NPK trąšų mišiniai:
- NPK 5-20,5-36
- NPK 4-16-34
- NPK 6-26-30
- NPK 5-20-30
- NPK 9-23-30
Tai labiausiai koncentruotos, rudeniniam žieminių kviečių, rugių ir rapsų tręšimui skirtos trąšos. Prieš sėją tręšiant vasarojų, papildomai reikia tręšti azoto trąšomis.
Pastaba: klientams pageidaujant, maišome įvairius trąšų mišinius pagal maisto medžiagų kiekius ir santykius, labiausiai tinkamus įvairiems augalams tręšti skirtingo turtingumo dirvožemiuose.