
Grūdų rinkos naujienos | 41 savaitė
Parengė „AGROCHEMA“ grūdų verslo analitikas Paulius Jakelis
NAUJIENOS TRUMPAI
- Kviečių kainos pamažu kyla aukštyn.
- Naujausia USDA apžvalga lėmė kukurūzų ir kviečių brangimą.
- USDA sumažino kviečių derliaus prognozę Australijoje ir Rusijoje.
- Kviečių balansas pasaulyje primena 2012-uosius metus.
- Rapsų kaina mažėjo kartu su pigusiomis sojos pupelėmis.
Ateities sandorių kainos ir pokyčiai

Kainos kryptis

Pokyčių paaiškinimai:
– kainos augimas, didesnis nei 0,75 proc. per savaitę
– kainos pokytis nuo -0,75 proc. iki +0,75 proc. per savaitę
– kainos kritimas, didesnis nei -0,75 proc. per savaitę
Grūdinės kultūros
Kviečių kaina Europoje pamažu didėja – to ir buvo galima laukti nurimus visoms spekuliacijoms ir supratus, jog šiemet kviečių pasiūla pasaulyje yra menkesnė. Žaliavos kaina Paryžiaus Euronext (MATIF) biržoje beveik mėnesį svyravo vos kelių eurų ribose, tačiau galiausiai kaina pajudėjo aukštyn. Prie to labiausiai prisidėjo praėjusį ketvirtadienį paskelbta USDA mėnesio apžvalga, taip pat niekur nedingo suvokimas, jog užsidarius rusiškų kviečių eksporto „kraneliui“ kažkas vis tiek turės patenkinti didžiųjų pasaulio kviečių pirkėjų apetitą. Panašu, jog USDA ištaisė ankstesnio mėnesio klaidas, mat naujausios prognozės atrodo realistiškiau ir ne tiek nutolusios nuo kitų šaltinių prognozių. Kiek netikėtai ši institucija sumažino pasaulio kviečių atsargų prognozę, taip pat mažesnio kukurūzų derliaus tikimasi JAV. Šios aplinkybės lėmė, jog per per savaitę gruodžio mėnesio kviečių kaina MATIF biržoje didėjo +1,75 EUR/t iki 204,75 EUR/t. Čikagos biržoje gruodžio mėnesio pristatymo kviečių kaina per savaitę didėjo +0,5% iki 517,25 USd/bu (189,8 USD/t). Euro bei JAV dolerio kursas per savaitę didėjo nuo 1,1524 iki 1,1560.
Dar praėjusį mėnesį USDA prognozavo, jog Rusijos ir Australijos kviečių derlius sieks atitinkamai 71 ir 20 mln. tonų. Tuomet daugelis kritikavo šiuos skaičius, sakydami, jog tokios derliaus prognozės yra per daug optimistinės ir prasilenkia netgi su vietos oficialių institucijų prognozėmis. Ir iš tiesų šį mėnesį USDA, regis, ištaisė savo klaidas: Rusijos kviečių derliaus prognozė sumažinta iki 70 mln. tonų, Australijos – iki 18,5 mln. tonų. Viso pasaulio kviečių atsargų po sezono prognozė sumažinta nuo 261,3 iki 260,2 mln. tonų, nors analitikai tikėjosi šiek tiek didesnio įverčio. Per mėnesį Europos Sąjungos prognozės visiškai nepasikeitė, taip pat nepakeista ir Rusijos kviečių eksporto prognozė. USDA tikisi, jog kviečių eksportas iš minėtos šalies sieks 35 mln. tonų, nors daugelis rinkos dalyvių prognozuoja 30 mln. tonų – lygiai tiek, kiek „tikisi“ ir Rusijos žemės ūkio ministerija. Po USDA apžvalgos paskelbimo kviečių ir kukurūzų kainos pastebimiau kilstelėjo Čikagos biržoje, mat kiek netikėtai buvo sumažinta kukurūzų derlingumo ir viso derliaus prognozė JAV.
Akivaizdu, jog šiemet kviečių balansas pasaulyje jau yra ir likusią sezono dalį bus kitoks. Analizei yra naudinga eliminuoti Kinijos kviečių derlių (128 mln. tonų) ir turimas atsargas (136 mln. tonų), kadangi viso pasaulio mastu jos yra milžiniškos, tačiau tarptautinėje prekyboje ši šalis iš esmės nedalyvauja. Remiantis USDA prognozėmis, šiemet pasaulyje kviečių derlius be Kinijos turėtų sudaryti 603 mln. tonų – mažiausiai per keturis paskutinius sezonus. Tuo tarpu atsargų lygis po šio sezono turėtų siekti 124 mln. tonų arba lygiai tiek pat kiek buvo po 2012-2013 m. sezono, kai derlių taip pat stipriai „apkarpė“ sausros Rusijoje ir kitose šalyse.
Tokius kviečių balanso pokyčius puikiai iliustruoja ir kaina biržoje. Greta kviečių derliaus ir atsargų dedamųjų pridėta ir vidutinė kviečių kontrakto kaina rugpjūčio 1 d. – spalio 15 d. laikotarpiu MATIF biržoje (1 grafikas). Iki 2014 m. pabaigos aktyviausiai prekiaujamas buvo kviečių lapkričio mėnesio kontraktas, vėliau – gruodžio mėnesio kontraktas. Ryšys tarp derliaus kiekio, atsargų lygio ir kainos biržoje yra akivaizdus: minėto laikotarpio kainos pikas siekė 260 EUR/t būtent 2012 metais, vėliau sekė keli iš eilės didelių derlių ir žemų kainų sezonai, o šiemet stipriai sumažėsiančios atsargos taip pat ženkliai kilstelėjo kainą biržoje.
Gali kilti dvejonė, ar dabartinė kviečių kaina nėra per maža lyginant su 2012 m. sezonu. Viena vertus, atsargos išlieka gana didelės ir daugelis supranta, kad kitąmet tokios sausros galbūt pavyks išvengti, o Rusija vėl augins milžiniškus derlius. Kita vertus, kai kurie rinkos dalyviai galbūt pamiršta ar nenori iš bendro pasaulio paveikslo eliminuoti Kinijos. Kartu su Kinija pasaulio kviečių atsargos po šio sezono gali siekti apie 260 mln. tonų, kai po 2012 m. sezono šis skaičius siekė tik 199 mln. tonų. Taigi visos per minimą laikotarpį sukauptos papildomos kviečių atsargos iš esmės yra Kinijoje. Lieka svarbiausias klausimas – ką su turimomis kviečių atsargomis darys Kinija, jeigu derliaus kiekis ir toliau viršys vidaus paklausą?
1 grafikas. Pasaulinio kviečių derliaus, atsargų ir kainos ryšys (be Kinijos)

2 grafikas. Kviečių ateities sandorių (pristatymas gruodį) kainos (EUR/t) dinamika MATIF biržoje

Šios savaitės kviečių kainos lūkesčiai
Šioks toks sujudimas po paskelbtos USDA mėnesio apžvalgos gali tęstis ir artimiausiu metu. Kaina MATIF biržoje ilgą laiką svyravo panašiame lygyje, tačiau į dar aukštesnį lygį ją gali kilstelėti ne tik paskutinė USDA apžvalga, bet ir po jos paskelbimo dar labiau sumažinta kviečių derliaus prognozė Prancūzijoje ir Australijoje. Didelę įtaką kviečių kainai darys valiutų kursai ir informacija apie eksporto duomenis iš Rusijos, JAV bei kitų svarbių šalių. Tikėtina, jog šią savaitę kviečių kaina MATIF biržoje išliks panašiame ar šiek tiek aukštesniame lygyje.
Aliejinės kultūros
Europos rapsų rinkoje išlieka savotiškas štilis. Daugelis yra įvertinę mažesnius derlius šiame regione ir sudėtingą naujo sezono pradžią. Visgi šiai žaliavai labiau brangti neleidžia kitos aliejinės žaliavos ir ypač sojos pupelės, kurių kaina išlieka daugiametėse žemumose. Pačių rapsų kontraktų kaina MATIF biržoje praėjusią savaitę keitėsi nevienodai. Artimiausias lapkričio mėnesio kontraktas pigo labiau, o vėlesnis vasario mėnesio – pigo menkiau. Tą lėmė techninės priežastys ir artėjanti lapkričio mėnesio kontrakto galiojimo pabaiga. Per savaitę lapkričio mėnesio rapsų kaina MATIF biržoje mažėjo -3,50 EUR/t iki 371,50 EUR/t, vasario mėnesio kaina mažėjo -1,75 EUR/t iki 379,25 EUR/t.
USDA mėnesio apžvalga aliejinėms žaliavoms buvo gana neutrali, tačiau net ir po jos paskelbimo sojos pupelės šiek tiek brango kartu su kukurūzais ir kviečiais. USDA prognozuoja, jog po sezono sojos pupelių atsargos pasaulyje sieks 110 mln. tonų, nors dar prieš mėnesį prognozuota 108 mln. tonų, o analitikai tikėjosi 109,5 mln. tonų. Visgi daugiau dėmesio šioje apžvalgoje buvo atkreipta į derliaus prognozę JAV. Iki šiol netrūko spekuliacijų, jog sojos pupelių derlius JAV šiemet bus rekordinis, tačiau USDA prognozės kiek atsiliko nuo rinkos dalyvių lūkesčių. Pranešta, jog derlingumas, derlius ir atsargos po sezono JAV turėtų būti šiek tiek mažesnės nei prognozavo apklausti analitikai. Tačiau ši USDA apžvalga vis tiek neapsaugojo sojos pupelių nuo savaitinio kainos mažėjimo.
Sojos pupelių kaina (pristatymas lapkritį) per savaitę Čikagos biržoje mažėjo -0,5% iki 867,50 USd/bu (318,0 USD/t). Šios žaliavos rinkos dėmesio centre, be abejo, išlieka JAV ir Kinijos prekybos konfliktas. Nors USDA vis dar prognozuoja gana didelį sojos pupelių eksporto kiekį iš JAV, šalies viduje pasigirsta kalbų, kad nematydami šviesių perspektyvų JAV ūkininkai vietoje sojos pupelių šiemet sės daugiau kukurūzų.
3 grafikas. Rapsų ateities sandorių (pristatymas gruodį) kainos (EUR/t) dinamika MATIF biržoje.

Šios savaitės rapsų kainos lūkesčiai
Panašu, jog rapsų brangimas Europoje išsikvėpė, o svarbiausios aplinkybės jau yra įvertintos kainoje. Rapsų ir kitų aliejinių žaliavų kainos veikiausiai priklausys nuo sojos pupelių kainos dinamikos, mat šiuo metu rapsų ir sojos pupelių kainos skirtumas istoriškai yra gana aukštas. Tikėtina, jog šią savaitę rapsų kaina MATIF biržoje gali dar labiau sumažėti.
Nori gauti grūdų rinkos naujienas PIRMAS?
Užsisakyk grūdų rinkos naujienlaiškį ir kiekvieną pirmadienį gauk AGROCHEMA grūdų analitikų atliktą išsamią analizę.